Investovaním do kryptomeny je možné nechutne zbohatnúť. Môžete však prísť aj o všetky svoje peniaze. Ako môžu byť obe tieto tvrdenia pravdivé naraz? Rovnako ako väčšina investícií, aj kryptomeny prichádzajú s rizikami, ale aj s obrovskými potenciálnymi výnosmi. Avšak neoplatí sa ísť hneď na burzu, ak ste začiatočník – existujú aj iné, lepšie spôsoby fungovania, ktoré vás naučím.

Investovanie do kryptomeny… pravda či výmysel

Na úvod sa pozrime na niektoré zaujímavé aspekty trhu s kryptomenami a definujme, či sa do nich oplatí investovať.

Pri kúpe kryptomeny sa môžeme vystaviť určitým rizikám, ktoré na tradičných finančných trhoch nie sú také bežné. Najhoršie riziko? Hackeri z darknetu. Je nepravdepodobné, že by sme na to natrafili pri nákupe akcií alebo dlhopisov. Burzy kryptomien sú citlivé na hackerstvo a inú trestnú činnosť. Tieto narušenia bezpečnosti v minulosti viedli k významným stratám a tí, ktorým boli ukradnuté ich digitálne meny, sa s nimi už nikdy nestretli. Predstavte si, že máte na burzovom účte ekvivalent niekoľkých miliónov dolárov, a zrazu celá burza zmizne. A nič sa s tým nedá urobiť.

Podvody sú bežné aj v tomto odbore. Zločinci, ktorí vám sľubujú oslnivé zisky, zvyčajne nie sú schopní splniť svoje vysoké prísľuby, pretože príliš často predávajú mačacie zlato, a nie legitímne blockchainové projekty. Investori, ktorí si kúpia tento podvod, môžu kvôli svojej naivite utrpieť veľké straty.

A navyše, prechovávanie kryptomien nie je také ľahké ako ukladanie akcií alebo dlhopisov. Aj keď burzy nákup a predaj mincí uľahčujú, veľa ľudí nerado ukladá svoje digitálne aktíva na burzách kvôli vyššie uvedenému riziku hackerov.

Kryptomeny však môžu byť rajom pre investorov. Prečo? Napriek novinovým správam o senzačných výkyvoch trhu je realita taká, že štandardné trhy zvyčajne kolíšu iba o 1 alebo 2 % za deň. Takéto výkyvy zriedka ovplyvňujú peňaženku priemerného investora: väčšina individuálnych investorov myslí v dlhodobej perspektíve. Máte akcie? Držíte ich celé mesiace. Možno roky. Môžete si nechať svoje dlhopisy až do dôchodku.

Pohyby na trhu s kryptomenami sa podobajú štandardnému trhu, ale na steroidoch. Pozrime sa na tieto štatistiky:

  • 25. júna 2019 bola cena Ethereum 335,10 USD. 16. júla mala minca hodnotu 205,86 $. To je 40 % pokles hodnoty za 21 dní.
  • 7. februára 2019 mal bitcoin hodnotu 3 451,55 USD. 9. júla to bolo 12 647,99 $. 3,6-násobné zvýšenie za približne 150 dní.

Investovanie do kryptomien si vyžaduje iný uhol pohľadu. Conway to definuje najlepšie: „Kryptomena nie je investícia, je to druh viery“. Tento základ vám umožní vyvinúť novú úroveň tolerancie pre „veľmi nízke“ a potenciálne „veľmi vysoké“ úrovne ziskov a strát.

Pamätajte, že pri investovaní do kryptomeny existujú dni, kedy najväčší investori môžu dosiahnuť zisk 1 milión dolárov, a dni, keď je možné stratiť 500 000 dolárov. To je pravdepodobne to, čo ku kryptomenám priťahuje toľko ľudí!

Môj prvý bitcoin… ako ho získať

Rovnako ako pri investíciách prechovávanie bitcoinov sa môže zdať komplikované. Bitcoinová peňaženka nie je fyzickým prvkom, ale programom na ukladanie a obchodovanie s bitcoinmi. Inými slovami, existuje ako bankový účet, len vy si nemôžete zvoliť „peniaze“ v nedigitálnej podobe a nemáte záruku, že o svoje prostriedky neprídete.

Štyri typy bitcoinových peňaženiek sú stacionárne počítače, mobilné zariadenia, webové stránky a fyzický hardvér.

Dobre, predpokladajme, že sme vyriešili problém s peňaženkou. Kde sa dá kryptomena kúpiť? Nenájdete ju v bankách a na väčšine miest spojených so štandardnými aktívami. Kryptomeny majú svoje vlastné samostatné obchodné miesta.

Kedysi boli populárne kryptomenové burzy. Pamätáte si však, čo som napísal o bezpečnosti búrz? Práve burzy sa najčastejšie stávajú obeťami hackerských útokov a podvodov. A nie hocijakých! Najvážnejší útok na burzu vyústil do strát niekoľkých miliárd amerických dolárov, vďaka čomu sa tento podfuk stal jednou z najväčších lúpeží v histórii… ale väčšinou o nej počuli iba nadšenci investícií.

Na webe alebo vo veľkomeste niekedy narazíte na zmenáreň s veľkým logom bitcoinu. Jedná sa o stacionárnu zmenáreň kryptomien, ktorá je veľmi často spojená s bežnou zmenárňou. Stacionárnu zmenáreň, kde si môžete kúpiť iba kryptomenu, sa neoplatí otvárať. Online výmena mien je oveľa pohodlnejšou voľbou, pretože celá operácia sa uskutočňuje cez internet bez toho, aby ste opustili svoj domov. Na zmenárne útočia hackeri menej často ako na burzy, ale… čo myslíte, existujú ešte jednoduchšie spôsoby, ako získať virtuálne mince?

Je niečo jednoduchšie? …siahnite na balíček

Na začiatok jeden citát a potom sa dostanem k veci:

“Finančný pokoj nie je darom. Je to veda, ako žiť za menej, aby ste mohli vydeliť peniaze na investovanie. Nemôžete vyhrať, kým to neurobíte.“

Čo z toho vyplýva? Áno, že investovanie je veda a že investovať sa treba naučiť. A že stojí za to míňať menej peňazí, ale to len tak mimochodom.

A čo tak spojiť vedu a investície? Ukazuje sa, že… je to možné. Navyše – prostriedky na prvú investíciu je možné získať spolu so vzdelávacím balíčkom. Áno, čítate dobre – so vzdelávacím balíčkom, v ktorom sa okrem vedomostí rozdávajú peniaze. Skoro ako vysokoškolské štipendium.

Takýto balíček obsahuje sadu školení a ďalších materiálov týkajúcich sa investícií do kryptomien. Na trhu je veľa vzdelávacích balíčkov, ale pozor, jedná sa o balíčky s kryptomenou zamerané hlavne na začiatočníkov, ktorí sa chcú do tohto biznisu ešte len dostať a nevedia, či do kryptomien budú investovať. A tak – prvú menu majú zadarmo, s balíčkom. Treba priznať, že som prehltol háčik i s navijákom a okamžite som začal kontrolovať v sieti, či sa nejedná o podvod (robte to vždy).

Prehľadal som sieť a našiel som… Balíček Ripple

Hľadal som a našiel niečo také ako Balíček Ripple. Priznám sa, zaujal ma kvôli minciam, nie kvôli vzdelávacím materiálom. Ripple je veľmi nádejná kryptomena a rád by som ju dostal zadarmo.

Balíček Ripple je typickým predstaviteľom balíčkov s kryptomenou. Keď som si ho objednal, materiály som dostal veľmi rýchlo. Pri zbežnom pohľade – sú kvalitné a zaujímavým spôsobom popisujú rôzne aspekty investovania do kryptomien. Ako som písal, je to pre začiatočníkov, takže by to malo byť pochopiteľné a je to tak.

Prekvapilo ma však, že po objednaní Balíčku Ripple dorazil dvoma spôsobmi – e-mailom aj… klasickou poštou. Je teda potrebné zadať svoju adresu. Ale nie sú potrebné žiadne ďalšie údaje, takže dobre. Aha, a neočakávajte hrubé obálky alebo balíčky – väčšina školiacich materiálov sa posiela na e-mailovú adresu uvedenú pri zadávaní objednávky. Výhodou je určite to, že môžete voľne a bez obmedzení využívať materiály ponúkané prostredníctvom balíčka s kryptomenou pre začínajúcich investorov.

Čo si myslím… Balíček Ripple a môj názor

Väčšinu z vás však asi zaujíma najviac – čo s bezplatnou kryptomenou? Našťastie, prístup k môjmu Ripple som dostal okamžite po prevzatí zásielky od poštára. Obsahovala Kartu Ripple (kúsok papiera s kódom) a pokyny, ako sa prihlásiť do peňaženky.

Tokeny Ripple sú uložené na externom účte, ktorý ich má počas štúdia základov investovania zabezpečiť. Ja som to nepotreboval a okamžite som prostriedky previedol do svojej osobnej kryptopeňaženky. Nemal som žiadny problém s kontaktom, ako aj s vyplatením celej sumy, ktorá sa u mňa objavila prakticky okamžite.

Môj názor na Balíček Ripple je teda prekvapivo pozitívny. Myšlienka účtu spravovaného sprostredkovateľom sa môže zdať zvláštna, ale na druhej strane – chráni pred hackerským útokom, pretože v takom prípade škodu pokrýva sprostredkovateľ. Takže – celkom dobrá hračka pre začiatočníkov, ak má niekto čas a silu.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *